Reklama

Futbol, miłość i prawo wyboru

Futbol, miłość i prawo wyboru

08.09.2018
Czyta się kilka minut
Najlepszy piłkarz Gruzji stanął w obronie praw mniejszości seksualnych. I tak bardzo rozsierdził tym swoich kibiców, że żądają, by wyrzucić go z narodowej drużyny.
Guram Kaszia z Pucharem Holandii po zwycięskim meczu swojej ówczesnej drużyny Vitesse Arnhem nad Roda JC Kerkrade. Stadion Gelredome, Arnhem, 14 maja 2017 r. / Fot. Ronald Bonestroo fotografie/EAST NEWS
Guram Kaszia z Pucharem Holandii po zwycięskim meczu swojej ówczesnej drużyny Vitesse Arnhem nad Roda JC Kerkrade. Stadion Gelredome, Arnhem, 14 maja 2017 r. / Fot. Ronald Bonestroo fotografie/EAST NEWS
G

Guram Kaszia, stoper gruzińskiej reprezentacji w niespełna rok dwukrotnie doprowadził tamtejszych kibiców do białej gorączki. Najpierw, w październiku zeszłego roku, gdy podczas meczu swojej klubowej drużyny Vitesse Arnhem, wybiegł na boisko z kapitańską opaską w tęczowych barwach. Tego dnia podobne opaski założyli kapitanowie wszystkich drużyn z holenderskiej ligi, by w ten sposób okazać gest solidarności z walką mniejszości seksualnych o równouprawnienie. Na zachodzie Europy, a zwłaszcza w Holandii, uchodzącej za ojczyznę tolerancji, postawa piłkarzy spotkała się ze zrozumieniem, a nawet zebrała pochwały.

W kaukaskiej Gruzji, ojczyźnie Gurama Kaszii, wzburzyła kibiców bardziej niż największe porażki narodowej reprezentacji. Przed siedzibą gruzińskiej federacji piłkarskiej w Tbilisi spalono na stosie tęczową flagę, doszło do rozruchów. Policja musiała użyć granatów z gazem...

12170

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

pochwalam wiec cala Cerkiew Prawoslawna Gruzinska i tych wszystkich kibicow ktorzy sa przeciw zachowaniom swego pilkarza, ktory lyknal co nieco europejskiej smierdzacej wolnosci wzgledem tzw "mniejszosci seksualnych. Pilka nozna to nie lezbijstwo czy tam co podobnego . Kopac panowie bo za to tylko wam placa.

Pochwala Pan "kibicow", ktorzy chca pozbyc sie swojego najlepszego pilkarza bo wyrazil swoje poglady na temat podstawowych praw czlowieka? Pochwala Pan Cerkiew, ktora aktywnie wspiera przemoc? Brawa i gratulacje.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]