Reklama

Fundamenty z ciemności

Fundamenty z ciemności

28.03.2015
Czyta się kilka minut
Mamy tylko jedno metro z dwiema liniami – a pod Londynem, ojczyzną kolei podziemnej, istnieje cała sieć tuneli, są nawet odcinki dawno wyłączone z ruchu i martwe stacje. Metro to jednak tylko część rozległego podziemnego świata brytyjskiej stolicy.
P

Peter Ackroyd (ur. 1949) jest pisarzem bardzo płodnym, autorem wierszy i powieści (ukazały się u nas m.in. „Golem z Limehouse”, „Dom doktora Dee” i „Rękopisy Platona”), biografii Blake’a i Eliota (wydane po polsku), a także Thomasa More’a, Shakespeare’a, Dickensa i Pounda. Znamy też jego imponujące dzieło „Londyn. Biografia”. „Londyn podziemny” to rodzaj aneksu do tamtej książki, fascynujące studium z pogranicza historii, antropologii i socjologii. Ackroyd rekonstruuje dzieje podziemnego świata, na który składają się zdumiewająco dobrze zachowane pozostałości rzymskiego Londinium, cmentarze, zapomniane źródła i rzeki, system wodociągowy i kanalizacyjny, sieć metra, bankowe skarbce i wojenne schrony. Prowadzi nas śladem dawnych strumieni zamkniętych dzisiaj w sklepionych podziemnych korytach i śladem rzeki Fleet, z prawdziwie dramatycznym nerwem opisuje dzieje budowy tuneli pod Tamizą...

2700

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]