Reklama

Franciszkanie pomagają narkomanom

Franciszkanie pomagają narkomanom

19.05.2014
Czyta się kilka minut
Ona ma za sobą dziesięć lat ćpania i trójkę odebranych dzieci. On ma o osiem lat nałogu więcej i cztery próby samobójcze.
W pracowni plastycznej Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano”. Chęciny, maj 2014 r. Fot. Paweł Małecki / OGI MEDIA / DLA „TP”
D

Do Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach trafili z tym samym problemem do rozwiązania. On szukał terapii i namiary na to miejsce dostał w ­MOPS-ie. Jej ośrodek znalazła teściowa i postawiła ultimatum – albo się wyleczy, albo ona zadba o to, żeby już nigdy nie mogła zajmować się dziećmi.
Ma być domowo
Działający od dziesięciu lat ośrodek przy klasztorze oo. Franciszkanów to jedyna w Polsce placówka resocjalizacyjna, która powstała przy klasztorze i działa jako jego integralna część. Prowadzą go bracia z krakowskiej prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. Pracę ośrodka, który ma podpisany kontrakt z NFZ, nadzoruje superwizor rekomendowany przez Krajowe Biuro ds. Narkomanii. Leczenie trwa od kilku miesięcy do roku. „Jesteśmy niezależnym Domostwem San Damiano” – mówią o sobie pacjenci. Bo jak twierdzą...

8604

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]