Reklama

Franciszek reformuje świeckie ruchy religijne

Franciszek reformuje świeckie ruchy religijne

21.06.2021
Czyta się kilka minut
D

Do tej pory przywódcy świeckich ruchów ­religijnych mieli prawie absolutną władzę i dużą niezależność od Watykanu. Od września to się zmieni – Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia za aprobatą papieża wprowadziła kadencyjność kierowniczych stanowisk na szczeblu międzynarodowym. Władzę sprawować będzie można przez dwie pięcioletnie kadencje, z pięcioletnią przerwą. Założyciele ruchów będą mogli starać się o dyspensę, ale Watykan w każdej chwili będzie mógł ją odebrać. Dekret ma moc wsteczną – ruchy i stowarzyszenia mają dwa lata na przeprowadzenie wyborów i zmian na kierowniczych stanowiskach.

Stolica Apostolska uzasadnia, że brak kadencyjności sprzyjał centralizacji władzy i braku kontroli, co „łatwo prowadziło do poważnych naruszeń godności osobistej i wolności, a nawet do rzeczywistych nadużyć”. Przykładem założyciel Arki Jean Vanier, który pośmiertnie został oskarżony o molestowanie kobiet.

Rozwój świeckich ruchów religijnych promował Karol Wojtyła. Dlatego włoski konserwatywny portal La Nuova Bussola Quotidiana napisał: „Epoka zapoczątkowana przez Jana Pawła II dobiega końca”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]