Reklama

Franciszek reformuje świeckie ruchy religijne

Franciszek reformuje świeckie ruchy religijne

21.06.2021
Czyta się kilka minut
D

Do tej pory przywódcy świeckich ruchów ­religijnych mieli prawie absolutną władzę i dużą niezależność od Watykanu. Od września to się zmieni – Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia za aprobatą papieża wprowadziła kadencyjność kierowniczych stanowisk na szczeblu międzynarodowym. Władzę sprawować będzie można przez dwie pięcioletnie kadencje, z pięcioletnią przerwą. Założyciele ruchów będą mogli starać się o dyspensę, ale Watykan w każdej chwili będzie mógł ją odebrać. Dekret ma moc wsteczną – ruchy i stowarzyszenia mają dwa lata na przeprowadzenie wyborów i zmian na kierowniczych stanowiskach.

Stolica Apostolska uzasadnia, że brak kadencyjności sprzyjał centralizacji władzy i braku kontroli, co „łatwo prowadziło do poważnych naruszeń godności osobistej i wolności, a nawet do rzeczywistych nadużyć”. Przykładem założyciel Arki Jean Vanier, który pośmiertnie został oskarżony o molestowanie kobiet.

Rozwój świeckich ruchów religijnych promował Karol Wojtyła. Dlatego włoski konserwatywny portal La Nuova Bussola Quotidiana napisał: „Epoka zapoczątkowana przez Jana Pawła II dobiega końca”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]