Reklama

Ładowanie...

Fotomontaż

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Rozmowy mistrza Wendersa ze Śmiercią miały być krytyką coraz bardziej sztucznego świata, w którym żyjemy. Ale film "Spotkanie w Palermo" niechcący sam uczynił siebie przedmiotem tej krytyki.
Milla Jovovich w obiektywie Finna / Gutek Film
C

Chciałoby się powiesić na ścianie niemal każdy z jego kadrów. Chciałoby się natychmiast posiąść wyborną ścieżkę dźwiękową z Lou Reedem, Nickiem Cave’em, Portishead czy grupą Beirut - bo twórca filmowego "Buena Vista Social Club" jak nikt w dzisiejszym kinie czuje muzykę w najróżniejszych jej odmianach. Chciałoby się przemierzać wraz z tą muzyką najbardziej malownicze zakątki świata - bo nikt jak Wenders, filmowy poeta miast, nie potrafił pokazać tak pięknie ciężkiego nieba nad Berlinem i odrapanych uliczek Lizbony czy Hawany. Jednakże tylko przekora bądź swoisty masochizm zmusiłyby do obejrzenia "Palermo Shooting" raz jeszcze i deliberowania nad wtłoczoną weń filozofią.

A przecież trudno o bohatera lepiej uosabiającego wszelkie choroby naszych czasów: żyjący samotnie w sterylnym apartamencie fotograf wielkiej mody produkuje podrasowane obróbką cyfrową obrazy...

3130

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]