Reklama

Fotografia z królem Carlosem

Fotografia z królem Carlosem

23.04.2007
Czyta się kilka minut
Hiszpański Senat i tamtejsze media, francuscy kombatanci, prasa włoska i francuska - głośnym echem w wielu krajach Europy odbił się przygotowywany przez polski rząd projekt nowej ustawy o kombatantach, która ma odebrać uprawnienia kombatanckie tym obywatelom Polski, którzy uczestniczyli w wojnie domowej w Hiszpanii. O co chodzi w tym historyczno-politycznym sporze? Kim są polscy weterani hiszpańskiej wojny? I wreszcie pytanie zasadnicze: ilu naprawdę ich jeszcze żyje?.
"Dąbrowszczacy" w czasie walk nad rzeką Ebro w przerwie podczas budowy umocnień. Fot. Archiwum Barbary Toruńczyk
B

Był rok 1996, kiedy w 60. rocznicę wybuchu wojny domowej w Hiszpanii - i zarazem w rocznicę utworzenia tzw. Brygad Międzynarodowych, w których po stronie republikańskiej walczyli obywatele różnych krajów, w tym około 5 tys. Polaków - w Madrycie zebrali się żyjący jeszcze weterani. Wśród nich także Polacy, zwani "dąbrowszczakami" (bo imię Jarosława Dąbrowskiego, jednego z dowódców Komuny Paryskiej w 1871 r., nosił polski batalion, a potem brygada). Rocznicowe obchody były fetą na cześć obrońców republiki i wzięły w niej udział wszystkie partie polityczne. Wszyscy weterani otrzymali wtedy honorowe obywatelstwo Hiszpanii.

Wielu z pewnością oburzy to porównanie, ale lepszego nie sposób znaleźć: podobną estymą, jaką w Hiszpanii darzy się "dąbrowszczaków" (i innych tzw. interbrygadzistów), w Polsce cieszą się chyba tylko powstańcy warszawscy.

11 lat...

18700

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]