Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Formatowanie sztuki – polemika

Formatowanie sztuki – polemika

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Dociekanie, czy artysta tworzy „z potrzeby serca”, to domena literatury sentymentalnej, nie zaś krytyki, a tym bardziej historii sztuki.
Ewa Juszkiewicz „Obraz według Franza Wernera Tamma” Fot. Paweł Dudziak / ARCHIWUM LOKALU_30
S

Sztuka formatowana słowem” – pod takim tytułem ukazał się tekst Moniki Małkowskiej na łamach „Tygodnika Powszechnego” (nr 48/2015). Trafny tytuł. Dobrze bowiem pokazuje również praktykę krytyczki, która sprawnie przystrzygła rzeczywistość polskiej sztuki do swoich potrzeb i oczekiwań. Opisując jedynie fragment polskiej sceny artystycznej przekonuje, że cała sztuka współczesna – przynajmniej ta „oficjalna” – tak w Polsce wygląda.

Wyobrażony terror

„Sztuka w Polsce znalazła się w wielkiej opresji” – podkreśla Monika Małkowska. Wiele emocji wzbudziły już jej wcześniejsze teksty na ten temat opublikowane na łamach „Plusa Minusa”, weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”. Warto je czytać razem.

Artystów pozbawiono wolności twórczej, zaś artystyczne mody „dawno przestały zależeć od intencji...

9780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]