Reklama

Sztuka formatowana słowem

Sztuka formatowana słowem

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Artystyczne mody już dawno przestały zależeć od intencji twórców. Teraz rządzą kuratorzy i dyktat ideowych trendów.
Franciszek Orłowski, „Pocałunek miłości” (2009) Fot. CSW Zamek Ujazdowski

​Na ten film trudno się dostać. „Sól ziemi”, dokument Wima Wendersa o słynnym brazylijskim fotografie Sebastião Salgado, grany jest przy kompletach. Prawie przez dwie godziny na ekranie pokazywane są zdjęcia, które komentuje autor. Większość kadrów czarno-białych; opowieść też surowa, pozbawiona patosu i zbędnych słów. Obraz jest wystarczająco wymowny. Postawa Salgado – także oczywista, bez deklaracji z jego strony. Co więcej, jego dokonania obywają się bez bałamutnych wywodów kuratorów, bo nie trzeba mu dorabiać ideologii ani interpretacji.

Kiedy oglądałam ten film, uświadomiłam sobie, co mnie najbardziej drażni w lansowanej u nas sztuce: fałsz.
 

Kuratorski lans
Artysta zanim przystąpi dziś do działania – pisze projekt, który ma szanse dostać dotację. Czyli – podejmuje „gorące” tematy, na które przychylnie popatrzy Unia tudzież opiniotwórcze...

9368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]