Reklama

Folklor na nowo

Folklor na nowo

29.09.2014
Czyta się kilka minut
W ŻyWej Pracowni, w oplecionej wikliną i winobluszczem kamienicy na krakowskim Kazimierzu, budzą uśpioną ludowość miasta.
Magdalena Żyłka, wrzesień 2014 r. Fot. Kamila Buturla dla „TP”
N

Na warsztatach z tradycyjnego rzemiosła można zrobić lalki z kukurydzy, chlebowe korale, nauczyć się krakowskich haftów i poznać regionalną plastykę obrzędową. Na plecionkarstwie wypleść kosze: z wikliny, sitowia, siana i rogożyny. Na zajęciach z ceramiki ulepić kubek, makutrę (naczynie do ucierania ciasta) albo gwiżdżącego ptaszka. W planie kursu grafiki artystycznej: gipsoryt, batik i zdobienie koszulek w ludowe wzory, odbijane techniką linorytu.
Pająki i podłaźniczki
Duże, po babcinemu zagracone wnętrze: z uginającymi się od ceramicznych garnków, pełnych haftowanych serwetek i koronek regałami, z wieżą z kubków do herbaty i z metalowymi doniczkami pełnymi wrzosów pod sufitem. W jednym z okien wisi prototyp lampy z plastikowych rurek, inspirowanej słomkowymi pająkami krystalicznymi, wieszanymi dawniej w domach u stropu. Intensywny zapach kleju i...

7898

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]