Reklama

Fizyka Deluxe

Fizyka Deluxe

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Co się stanie, jeśli umieścić ekstraklasę światowych fizyków w znakomitych warunkach pracy? Powstanie Perimeter Institute for Theoretical Physics, instytut naukowy na miarę XXI wieku. Mimo że w październiku skończył dopiero dziesięć lat, już przyciąga najlepszych.
W

Wielkie korporacje z Doliny Krzemowej słyną ze wspaniałych warunków pracy. Wysokie pensje, dział human resources produkujący coraz to nowe pomysły na urozmaicenie życia pracownikom, darmowe napoje, jedzenie, miejsca do wypoczynku. Wszystko to ma sprawić, by ludziom pracowało się lepiej - a co za tym idzie, by byli bardziej produktywni.

Ale co się stanie, jeśli weźmie się wybitnych naukowców różnych narodowości i zapewni im warunki do pracy takie, jak w najlepszej firmie komputerowej? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niewielkiej miejscowości Waterloo, około stu kilometrów na zachód od Toronto. Perimeter Institute for Theoretical Physics to niezależna placówka badawcza, w której naukowcy mają wyjątkową swobodę w doborze tematów i warunki, które pozwalają im się skupić tylko na tym, co lubią najbardziej - na rozgryzaniu, jak działa świat.

...

7685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]