Reklama

Wypatrywanie Ziem

Wypatrywanie Ziem

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Startuje sonda kosmiczna, która będzie poszukiwać planet przypominających Ziemię. Czy znajdzie miejsca dogodne do tego, by powstało na nich życie?
Sonda Kepler jeszcze w laboratorium Astrotech. Titusville (Floryda), 13 lutego 2009 r. /fot. NASA
C

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Pytanie to od zawsze nurtuje ludzkość i jak do tej pory nie znaleziono na nie odpowiedzi. Mimo wielu lat przeczesywania nieba przez radioteleskopy w poszukiwaniu sygnałów od innych cywilizacji oraz badania próbek pochodzenia pozaziemskiego pod kątem śladów aktywności biologicznej, nie udało się jak dotąd natrafić na żaden ślad życia w kosmosie.

Naukowcy nie dają jednak za wygraną - 5 marca startuje sonda Kepler, która przez najbliższe trzy i pół roku będzie poszukiwać w Drodze Mlecznej planet przypominających naszą Ziemię.

Planety a życie

To, że wokół innych gwiazd krążą planety, wiadomo już od 1992 r., kiedy polski astronom Aleksander Wolszczan odkrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Dzisiaj znanych jest już prawie trzysta pięćdziesiąt planet krążących wokół około...

6343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]