Reklama

Ile jest wszechświatów

Ile jest wszechświatów

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Istnieje teoria już czterdziestoletnia, lecz wciąż rewolucyjna, która całe bogactwo cząstek elementarnych redukuje do jednego obiektu - struny. Umożliwia ona jednolity opis wszystkich oddziaływań. Tyle że struny nie mogą żyć w trzech wymiarach, potrzebują ich aż dziewięciu. Co z tego wynika?
/rys. Andrzej Dudziński
G

Gdyby zapytać rasowego fizyka teoretyka, dlaczego zajmuje się tym, czym się zajmuje, odpowiedź brzmiałaby prawie na pewno: "dla przyjemności". Ten trudny zawód polega na wyszukiwaniu, stawianiu i rozwiązywaniu problemów, które mogą, choć niekoniecznie muszą, mieć jakiś związek z tym, jak działa Wszechświat.

Pierwszym fizykiem teoretykiem z prawdziwego zdarzenia był sir Isaac Newton, o którym można napisać (tak jak ktoś kiedyś powiedział o Elvisie Presleyu), że "przed nim nie było niczego, po nim zaś było już wszystko". Od jego czasów dokonano nieprawdopodobnego postępu, poszukując tzw. praw podstawowych, czyli najbardziej elementarnych reguł opisujących świat w języku matematyki. Za czasów Newtona były to zasady dynamiki, o których dziś uczy się młodzież w szkole. Obecnie są to prawa, wedle których oddziałują cząstki uważane za elementarne.

...

8212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]