Reklama

Ile jest wszechświatów

Ile jest wszechświatów

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Istnieje teoria już czterdziestoletnia, lecz wciąż rewolucyjna, która całe bogactwo cząstek elementarnych redukuje do jednego obiektu - struny. Umożliwia ona jednolity opis wszystkich oddziaływań. Tyle że struny nie mogą żyć w trzech wymiarach, potrzebują ich aż dziewięciu. Co z tego wynika?
/rys. Andrzej Dudziński
G

Gdyby zapytać rasowego fizyka teoretyka, dlaczego zajmuje się tym, czym się zajmuje, odpowiedź brzmiałaby prawie na pewno: "dla przyjemności". Ten trudny zawód polega na wyszukiwaniu, stawianiu i rozwiązywaniu problemów, które mogą, choć niekoniecznie muszą, mieć jakiś związek z tym, jak działa Wszechświat.

Pierwszym fizykiem teoretykiem z prawdziwego zdarzenia był sir Isaac Newton, o którym można napisać (tak jak ktoś kiedyś powiedział o Elvisie Presleyu), że "przed nim nie było niczego, po nim zaś było już wszystko". Od jego czasów dokonano nieprawdopodobnego postępu, poszukując tzw. praw podstawowych, czyli najbardziej elementarnych reguł opisujących świat w języku matematyki. Za czasów Newtona były to zasady dynamiki, o których dziś uczy się młodzież w szkole. Obecnie są to prawa, wedle których oddziałują cząstki uważane za elementarne.

...

8212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]