Reklama

Finlandyzacja po mołdawsku

Finlandyzacja po mołdawsku

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Czy Mołdawia stanie się modelem dla tych krajów Europy Wschodniej, które leżą w szarej strefie między Zachodem i Rosją?
Prezydent Dodon staje się głównym politycznym graczem, 11 czerwca 2019 r. DANIEL MIHAILESCU / AFP / EAST NEWS
O

Od niedawna Mołdawią rządzi koalicja, utworzona przez prorosyjską Partię Socjalistów i prozachodni blok Teraz. Egzotyczny sojusz powstał dzięki wyjątkowo zgodnemu wsparciu Moskwy, Waszyngtonu i Brukseli, by usunąć z miejscowej polityki Vlada Plahotniuca – oligarchę, który przez kilka ostatnich lat niepodzielnie trząsł krajem.

Fikcja staje się faktem

W krótkiej historii tego posowieckiego państwa rządzący chętnie posługiwali się pewnym narzędziem: aby się legitymizować się, wykorzystywali rozdarcie tożsamościowe społeczeństwa i rywalizację wielkich graczy w regionie. W efekcie powstał oligarchiczny reżim, oparty na prozachodniej retoryce i poparciu Zachodu, ale niemający nic wspólnego z zachodnimi wartościami – zwłaszcza z regułami demokracji. Aby odsunąć Plahotniuca (beneficjenta tej sytuacji), konieczna była współpraca sił z biegunów geopolitycznego sporu. Biorąc pod...

4671

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]