Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Festiwal Wratislavia Cantans
Artykuły na ten temat
Vivat Wratislavia!
JP
Zbliża się lato, a wraz z nim wysyp festiwali muzycznych w różnych miejscach Polski. Ich swoistym zwieńczeniem, już u progu jesieni, od 58 lat pozostaje…
Festiwal Wratislavia Cantans jest co roku wyjątkowym świętem muzyki
Jakub Puchalski
Niegdyś królowała tu twórczość oratoryjna i kantatowa, z co najwyżej wycieczkami w innych kierunkach, teraz od lat dopuszczalne są wszystkie gatunki, choć…
Wratislavia Cantans 2011
TP
Dominującym tematem tegorocznej Wratislavii Cantans jest przemijanie.
Wszystko marność, a najbardziej muzyka
Dorota Kozińska
Muzyka instrumentalna oddziałuje nie tylko na zmysły - determinuje też wyobraźnię. Marność, śmierć i nietrwałość ludzkiego żywota muszą znaleźć…
Dwie taktyki
Ewa Szczecińska
Paweł Łukaszewski i Paweł Szymański to twórcy diametralnie odmienni. Wspólne są im jednak słowa Mondriana: "piękno stało się jedynym środkiem ukazującym w…
Instrument, który śpiewa
Nicholas Daniel
Nicholas Daniel, wybitny oboista: Żeby być oboistą, trzeba mieć wysoki próg odporności na ból. Oboista musi umieć wytrzymać na bardzo długim oddechu. Ćwiczę to…
Wyjścia z czasu
Dariusz Czaja
Passacaglia Bibera... Słychać niemal fizycznie, co ta muzyka robi z czasem: skrapla go, kompresuje, wreszcie - zawiesza. Dlatego ostatnia nuta jest tak bolesna…
Wprowadzenie do muzyki cerkiewnej
Włodzimierz Wołosiuk
Śpiew cerkiewny stanowi oryginalny i niezwykle wysublimowany rozdział w historii europejskiej kultury muzycznej. Prawie nietknięty często zamknięty w murach…
Wstęp
Andrzej Kosendiak
Szanowni Państwo!
Samo się śpiewa
Philippe Herreweghe
Philippe Herreweghe: Bach był człowiekiem szczęśliwym. Rzecz to wśród kompozytorów niezwykła, bo historia muzyki europejskiej pełna jest ludzi niespełnionych,…
Jego Magnificencja Klawesyn
Jakub Puchalski
Batalię o przywrócenie mu życia poprowadziła znakomitość - Wanda Landowska. Lecz wciąż są pola, na których wielbiciele klawesynu i fortepianu biorą się za łby…
Muzyka sfer
Dariusz Czaja
"Kunst der Fuge" napisał J. S. Bach. Wiadomo! Wiadomo? Przecież kiedy słuchamy tej muzyki w niemym skupieniu, to odnosimy wrażenie, że jest ona…
Udręka Zmartwychwstania
Dorota Kozińska
"Jutrznia" nie tylko ewokuje klimat prawosławia, ona obleka w kształt dźwiękowy ekstatyczną duchowość Wschodu: tyle w niej Rusi i Bizancjum, co…
Requiem romantyczne
Bohdan Pociej
Romantyczne requiem w najwyższym stopniu jest dramatyczne: w skrajnych kontrastach - między modlitewnym skupieniem a skrajnym wzburzeniem, siłą brzmienia…
Wrocław Cantans
Paul McCreesh
Paul McCreesh - Dyrygent, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans
Zagłębie nut
Magdalena Talik
Dla melomana Wrocław jest kulturalną stolicą Polski już od lat. A przynajmniej od czasu, gdy powstała Wratislavia Cantans.
Triumf zgody przeciwieństw
Jakub Puchalski
Zwieńczeniem tegorocznej Wratislavii był świetny koncert zespołu Il Giardino Armonico oraz Bernardy Fink, dysponującej jednym z najpiękniejszych obecnie…
Chodzi o cierpienie i miłość
Andreas Scholl
Andreas Scholl: Kontratenorzy fascynują z powodu łamania społecznych reguł, przekraczania granicy przyzwyczajeń, seksualnej ambiwalencji. Oto przed nami stoi…
Barokowi protagoniści
Jakub Puchalski
Na Wratislavii wystąpią najlepsi z najlepszych: John Eliot Gardiner, Giovanni Antonini, Paul McCreesh...
Szermierze awangardy
Daniel Cichy
Muzyka Mahlera, Zemlinsky’ego, Křenka, Eislera i Schönberga to znaczący wątek tegorocznego Festiwalu. Przedstawia dzieła twórców związanych z Wiedniem przełomu…
Majestat, siła i wigor
Ewa Obniska
Haendel stworzył własny typ oratorium, jakiego nie było przedtem i nie będzie potem, choć wielu kompozytorów zechce go naśladować. Nazywał je "a sacred…
Chór i historia
Danuta Gwizdalanka
Wyobraźmy sobie, że internet ma co najmniej sto lat. Portale muzyczne, dziś służące zespołom uprawiającym to, co starsze pokolenie określa mianem "muzyki…
Człowiek z Żuław
Ewa Szczecińska
W swoim premierowym utworze Cezary Duchnowski stworzył subtelny fresk - bardzo osobisty, autorski hymn dźwiękowy dla Wrocławia.
Brytyjski profil
Paul McCreesh
Nadchodzi kolejny rok, a wraz z nim okazja, by zaznajomić się ze znakomitym repertuarem muzyki chóralnej i religijnej, która tworzy rdzeń "Wratislavii…
Powrót na Wyspy
Andrzej Chłopecki
Słuchając muzyki różnych nacji, można myśleć o narodowych charakterach. Jak jest z Polakami, a jak z Brytyjczykami, którym poświęcono lwią część programu…
Szaleństwo kontrolowane
Jacek Kaspszyk
Jacek Kaspszyk, dyrygent: Patriotyzm Anglików polega na tym, że kochają swoją ulicę i drzwi pomalowane od lat tak samo. U nas patriotyzm łączymy z szukaniem i…
Bach Koopmana
Piotr Maculewicz
Styl holenderskiego dyrygenta stał się czymś w rodzaju punktu odniesienia. Niegdyś ekstrawagancki, obecnie postrzegany jako "umiarkowany" - doskonale…
Mykietyn: Szkic do portretu
Ewa Szczecińska
Muzyczne dźwięki mają w sobie ogromny teatralny potencjał. W ostatnich utworach jeden z bohaterów tegorocznej "WratislaviI" wykorzystuje go do…
Katolik ponad podziałami
Joanna Grotkowska
James MacMillan, kompozytor-rezydent "Wratislavii Cantans", jest jednym z najbardziej hołubionych artystów brytyjskich. Przystępna aura jego muzyki…