Reklama

Fałszywa wypędzona

Fałszywa wypędzona

14.09.2003
Czyta się kilka minut
W minioną sobotę gmach berlińskiej Opery Komicznej zapełniony był do ostatniego miejsca. Przeładowana strojeniami sala zamieniła się w dom starców: Związek Wypędzonych celebrował swe najważniejsze święto, “Dzień Stron Ojczystych".
W

Wiekowi przedstawiciele ziomkostw - Ślązaków, Pomorzan, Prus Wschodnich, Niemców Sudeckich - przybyli, by wspominać wysiedlenie i wysłuchać, co ma do powiedzenia Erika Steinbach. Pojawiło się także wiele innych ważnych osób, dyplomaci, przedstawiciele rządu. Gościem honorowym był nie kto inny, jak prezydent Johannes Rau.

Najpierw jednak przemówiła Erika Steinbach, przewodnicząca Związku Wypędzonych. Rozpoczynając, uderzyła w modny dziś kanon niemieckiego “kultu ofiar", opisując los jednostki: niewątpliwy dramat, jakiego doświadczyła młoda dziewczyna z Pomorza, wielokrotnie zgwałcona przez żołnierzy Armii Czerwonej. Dopiero później dodała lapidarnie: “Hitler otworzył puszkę Pandory", wzywając zaraz do potępienia - w tej kolejności - “wypędzenia i ludobójstwa". Steinbach nie zostawiła wątpliwości, że Związek Wypędzonych zbuduje Centrum przeciw Wypędzeniom - i...

6851

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]