Reklama

Ewangelia pisana bólem

Ewangelia pisana bólem

26.03.2007
Czyta się kilka minut
Wtedy opuścili Go wszyscy i uciekli.Mk 14, 50.
O

Oszczędny w słowach św. Marek kładzie nacisk na radykalną samotność Jezusa w obliczu pojmania w Ogrójcu. Samotność w perspektywie nadchodzącej śmierci stanowi konsekwencję Jezusowego nauczania; nie ma w niej nic szokującego dla tych, którzy wcześniej wnikliwie rozważali zapowiedź męki i ukrzyżowania.

Inaczej stawia jednak akcenty św. Łukasz. Nie tylko nie wspomina o ucieczce apostołów w mroku Ogrójca, lecz w zgoła odmiennej perspektywie akcentuje solidarność z Mistrzem okazaną przez Szymona Piotra podczas krytycznych zdarzeń (Łk 22, 54). Nawet w przełomowym momencie konania na krzyżu Łukasz podkreśla współobecność tłumów, które biły się w piersi, zauważa współczucie znajomych (rodz. żeński), które stały z daleka, i niewiast towarzyszących Jezusowi wiernie od samej Galilei (Łk 23, 48n).

Ta sama sceneria, zdominowana przez bezprawie i farsę...

1707

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]