Reklama

Ładowanie...

Ewangelia pisana bólem

26.03.2007
Czyta się kilka minut
Wtedy opuścili Go wszyscy i uciekli.Mk 14, 50.
O

Oszczędny w słowach św. Marek kładzie nacisk na radykalną samotność Jezusa w obliczu pojmania w Ogrójcu. Samotność w perspektywie nadchodzącej śmierci stanowi konsekwencję Jezusowego nauczania; nie ma w niej nic szokującego dla tych, którzy wcześniej wnikliwie rozważali zapowiedź męki i ukrzyżowania.

Inaczej stawia jednak akcenty św. Łukasz. Nie tylko nie wspomina o ucieczce apostołów w mroku Ogrójca, lecz w zgoła odmiennej perspektywie akcentuje solidarność z Mistrzem okazaną przez Szymona Piotra podczas krytycznych zdarzeń (Łk 22, 54). Nawet w przełomowym momencie konania na krzyżu Łukasz podkreśla współobecność tłumów, które biły się w piersi, zauważa współczucie znajomych (rodz. żeński), które stały z daleka, i niewiast towarzyszących Jezusowi wiernie od samej Galilei (Łk 23, 48n).

Ta sama sceneria, zdominowana przez bezprawie i farsę...

1707

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]