Reklama

Encykliki pozwalają na pytania

Encykliki pozwalają na pytania

26.08.2008
Czyta się kilka minut
Pigułka i prezerwatywa nie stworzą miłości, ale jej też, wbrew naszej intencji, nie zniszczą.
K

Kiedy wybitny teolog prawosławny o. Sergiusz Bułgakow stał się ofiarą szykan, otrzymał wsparcie od swojego biskupa, który rzekł, że "teolog jest wolny w swoich poszukiwaniach i nie można mu odmawiać prawa do błędu. Kościół jako całość ma ocenić, czy teolog popełnił błąd, natomiast sam teolog ma prawo poszukiwać" (por. ks. H. Paprocki, "Prawosławie, wieczna i niezmienna patrystyka").

"Tygodnik" rozpasany

Jesteśmy członkami Kościoła katolickiego, w którym istnieje Urząd Nauczycielski (łac. Magisterium). Moim polemistom wydaje się więc, że encykliki z definicji zamykają katolikom usta, a stawianie im pytań jest zamachem na papieża. Marcin Konik-Korn ("Seks jest darem Boga", "Niedziela" nr 34/08) oskarża "Tygodnik Powszechny" o "tkwienie w nurcie współczesnej kultury, hołdującej rozpasaniu seksualnemu", a mnie o "szukanie...

8264

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]