Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

En voiture

En voiture

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Na moją ulubioną powieść „Pożegnania” składa się kilka scen pożegnań, co czyni ją bardzo życiową, bo przecież los każdego z nas to w gruncie rzeczy sekwencja rozstań.
M

Można mieć tylko nadzieję, że nasze pożegnania będą godne brawurowego opisu. Jak choćby ta scena, dziejąca się w przeddzień wielkiej wojny na paryskim dworcu: „Cachard mówi zwięźle, jakby chciał się tego czym prędzej pozbyć: – Adieu, mon vieux, i całuje się ze mną. Konduktor krzyczy: En voiture, Dodo rzuca mi się na szyję, widzę w jej oczach łzy, na krótką chwilę wszystko wraca”.
Jest więc jak należy: łzy, żal i „wszystko wraca”. Ale na chwilę. Chwila nie jest tak długa, by zmienić zaplanowany bieg rzeczy. To już przesądzone – za chwilę pociąg ruszy i będzie inaczej. Zmieni się krajobraz, przedmioty, ludzie – zmieni się cały świat. Ten stary? W jakimś sensie przestanie istnieć – w każdym rozstaniu jest przecież pierwiastek śmierci.
Nie mogę pozbyć się wrażenia, że cała nasza rzeczywistość stoi na stopniu pociągu, który odjeżdża z Gare du Nord do stacji...

3495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A tymczasem w Egipcie aresztowano ekipę filmową, która w bezpiecznym miejscu kręciła sceny "pacyfikacji" Aleppo. Najbardziej wzruszająca była dziewczynka stojąca w gruzach w poszarpanej sukience poplamionej czerwoną farbą. I Europa wierzy w te fałszerstwa, natomiast żadna ze stacji TV nie pokazała radości chrześcijan z Aleppo świętujących na ulicach wyzwolenie od "demokratycznej opozycji" (fajne określenie na islamskich bandytów) i możliwość pierwszego od lat jawnego obchodzenia Bożego Narodzenia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]