Reklama

Elementarz odłożony na półkę

Elementarz odłożony na półkę

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Takie, najzwyklejsze, ABC... Tylko nie wiadomo, czy dziennikarskie, czy dotyczące każdego człowieka w swoim mniemaniu przyzwoitego. I jedno, i drugie jednak od pewnego czasu coraz bardziej wśród nas deficytowe.
E

Elementarną zasadą kultury w normalnym państwie jest szacunek dla władzy, która jest legalna. Demonstracja pogardy należy się tylko uzurpatorom. Ale w moim państwie od dnia ogłoszenia (a potem potwierdzenia) ważności wyborów prezydenta trwa w życiu publicznym, tym relacjonowanym w mediach i tym dosłyszalnym przy różnych okazjach, zdumiewająca zasada odnoszenia się do elekta, a obecnie już głowy własnego państwa, po nazwisku, nawet bez imienia, nie mówiąc już o wymienieniu godności ani dodaniu słowa "pan". Prym wiodą ci posłowie, którzy słyną z demonstrowania zachowań tak kulturalnych, jak trzaskanie drzwiami albo sypanie wyzwiskami w transmitowanych obradach sejmowych i w publicznych dyskusjach. Dziennikarze w niczym im nie ustępują - największych gwiazd telewizyjnych i najpobożniejszych tytułów prasowych nie wyłączając. Jaka to jest lekcja obywatelska dla ogółu, mówić nie...

2997

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]