Reklama

Ekspert chowa się przed podatnikiem

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Prezydent powinien ujawniać ekspertyzy, na podstawie których podejmuje decyzje - takie orzeczenie wydał sąd po tym, jak jeden ze współpracowników stworzonego przez Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju złożył skargę na bezczynność głowy państwa.
J

Jego protest został wywołany przez brak reakcji w sprawie prośby o udostępnienie informacji, na podstawie których Bronisław Komorowski uznał, że zmiany dotyczące OFE są zgodne z konstytucją. Obywatelska ciekawość irytowała Kancelarię Prezydenta: jej zdaniem owe analizy nie musiały mieć ostatecznego wpływu na decyzję prezydenta, były tylko częścią procesu decyzyjnego, czyli sprawą wewnętrzną.

Prezydent w tej sprawie już w sądzie przegrywał. Nie jest to jednak jedyny przypadek. "Gazeta Wyborcza" próbuje się np. dowiedzieć, jakie przesłanki stały za podpisem pod ustawą o dostępie do informacji publicznej. Argumenty zwolenników jawności są proste: prezydenccy doradcy są opłacani przez podatników, ich praca wpływa na los podatników, więc ich opinie powinny być podatnikom znane. I trudno się z tym nie zgodzić.

Prezydent może się od wyroku odwoływać...

1497

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]