Reklama

Ekspert chowa się przed podatnikiem

Ekspert chowa się przed podatnikiem

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Prezydent powinien ujawniać ekspertyzy, na podstawie których podejmuje decyzje - takie orzeczenie wydał sąd po tym, jak jeden ze współpracowników stworzonego przez Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju złożył skargę na bezczynność głowy państwa.
J

Jego protest został wywołany przez brak reakcji w sprawie prośby o udostępnienie informacji, na podstawie których Bronisław Komorowski uznał, że zmiany dotyczące OFE są zgodne z konstytucją. Obywatelska ciekawość irytowała Kancelarię Prezydenta: jej zdaniem owe analizy nie musiały mieć ostatecznego wpływu na decyzję prezydenta, były tylko częścią procesu decyzyjnego, czyli sprawą wewnętrzną.

Prezydent w tej sprawie już w sądzie przegrywał. Nie jest to jednak jedyny przypadek. "Gazeta Wyborcza" próbuje się np. dowiedzieć, jakie przesłanki stały za podpisem pod ustawą o dostępie do informacji publicznej. Argumenty zwolenników jawności są proste: prezydenccy doradcy są opłacani przez podatników, ich praca wpływa na los podatników, więc ich opinie powinny być podatnikom znane. I trudno się z tym nie zgodzić.

Prezydent może się od wyroku odwoływać...

1497

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]