Reklama

Dziesięciolatka

Dziesięciolatka

16.10.2005
Czyta się kilka minut
W 1995 r. stanęło w szranki osiemnastu kandydatów, ale liczyło się dwóch: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. W pierwszej turze (przy frekwencji 64,6 proc.) Kwaśniewski otrzymał 38 proc., a Wałęsa - 30. O wyniku drugiej tury przesądziła debata telewizyjna, podczas której Wałęsa obwieścił, że konkurentowi może co najwyżej podać nogę.
J

Jak wielkie emocje budziło tamto głosowanie, świadczy np. wypowiedź Bohdana Cywińskiego: "W tym jednym, najgorszym wypadku, mam życzenie tylko jedno - i bardzo zdecydowane: niech cię trafi szlag - i to szybko! Z tobą gadać, tobie sugerować czegokolwiek nie będę, na ciebie nie liczę - i ty nie licz na mnie! Masz we mnie wroga, jak miał we mnie wroga PRL".

Małe kłamstwa

W tych życzeniach autor “Rodowodów niepokornych" nie był odosobniony. Trudno się dziwić, że nim wybraliśmy Kwaśniewskiego (uzyskał 51,72 proc., Wałęsa - 48,28; do urn poszło 68,23 proc. uprawnionych), Jan Nowak Jeziorański w “zadaniach dla prezydenta" pisał, że byłoby “pięknym gestem, gdyby zwycięzca zaczął od orędzia zapewniającego, że będzie prezydentem ogółu obywateli, zarówno zwolenników, jak i przeciwników". I rzeczywiście: po elekcji Kwaśniewski zapewnił,...

25534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]