Reklama

Egzekucja nr 1000

Egzekucja nr 1000

11.12.2005
Czyta się kilka minut
W noc poprzedzającą organizowany przez chrześcijańską Wspólnotę Św. Idziego w kilkuset metropoliach świata dzień przeciwko karze śmierci (30 listopada), w amerykańskim stanie Wirginia miała się odbyć tysięczna egzekucja od czasu, gdy amerykański Sąd Najwyższy przywrócił jej legalność w 1976 r. Nie doszło do niej, gdyż w ostatniej chwili skazańca ułaskawił Mark Warner, gubernator Wirginii.
U

Ułaskawionym jest 41-letni czarnoskóry Robin Lovitt, skazany za zamordowanie pracownika salonu bilardowego. Powodem orzeczenia o darowaniu życia były ponoć wątpliwości gubernatora odnośnie do rzetelności procesu (urzędnicy prokuratury zgubili narzędzie zbrodni, dzięki czemu niemożliwe stało się przeprowadzenie testów DNA). Można jednak zaryzykować pogląd, że gubernator Warner, wschodząca gwiazda Partii Demokratycznej, chciał decyzją o abolicji ozdobić swój publiczny wizerunek - zwłaszcza, że już wkrótce chce walczyć z Hillary Clinton o prezydencką nominację swej partii. Jednak koło makabrycznej “ruletki" kręci się dalej: skazańca numer 1000 stracono w Karolinie Południowej.

Ostatnio w społeczeństwie amerykańskim rysuje się niebezpieczna tendencja do większej aprobaty dla kary naczelnej oraz zaostrzania lokalnych przepisów. Na przykład legislatury stanowe w...

1224

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]