Reklama

Dziury w pamięci

Dziury w pamięci

03.06.2008
Czyta się kilka minut
Rosja upija się szampanem zwycięstw, a machina propagandowa na jednym talerzu - obok odgrzanych sowieckich dań - serwuje nowe historyczne mity.
W

W triumfalistycznej wrzawie coraz trudniej usłyszeć głos rozsądku. Po ekipie rządzącej trudno spodziewać się gotowości do potępienia zbrodni stalinowskich i podjęcia dialogu o przeszłości (chlubnej i niechlubnej), skoro mitologia dotycząca historii jest nieodłączną częścią mitologii dzisiejszej.

Rosja wygrała mecz o mistrzostwo świata w hokeju na lodzie. Pokonanie Kanady telewizyjni komentatorzy okrzyknęli zwycięstwem nad Zachodem. Drużyna piłkarska Zenit zdobyła puchar UEFA. "Nasi górą!", "Rosja wstaje z kolan!", "Nareszcie będą się z nami liczyć!". Plastikowy piosenkarz Dima Bilan wygrał konkurs Eurowizji. "Jesteśmy najlepsi!", "Wszystkich rzuciliśmy na kolana". Do Bilana zadzwonili z gratulacjami Putin i Miedwiediew. Hokeiści (niektórzy w klapkach i dresach) przybyli na Kreml po podziękowania od władz. Za szczytowe osiągnięcie propagandy w tym zakresie...

6726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]