Reklama

Dzień

Dzień

12.01.2003
Czyta się kilka minut
D

Dzień
Niedawno minął przez wielu prawie niezauważony, a jednak bardzo piękny dzień. Ten, który był o kilkadziesiąt sekund dłuższy niż poprzedni. Przekroczył granicę, przestał się osuwać w ciemną rozpadlinę, w której zastępowały go tylko zapalone lampy. Teraz będzie niepowstrzymany - najpierw wolno, potem coraz prędzej - biegł ku światłu.

Im dalej na północ i bliżej nocy polarnej, tym ludzie są bardziej surowi, znerwicowani i ponurzy. Bywałam często w krajach równikowych. Tam z kolei nie zmieniająca się prawie pora zachodu i wschodu słońca stwarza jakąś statyczną monotonię.

W szerokościach umiarkowanych za to coś bez przerwy się dzieje. Albo kurczymy się w sobie, wraz ze skracającym się dniem, albo rozprostowujemy, w miarę jego przybywania...

Wszystkie wielkie religie, literatura, malarstwo, cała ludzka kultura żywią się wieczną wymianą...

3267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]