Reklama

Dziedzictwo lorda Elgina

Dziedzictwo lorda Elgina

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Wielkie przenosiny dzieł z Akropolu do nowego muzeum, zbudowanego u stóp wzgórza, rozbudziły nadzieje Greków na odzyskanie tzw. marmurów Elgina: antycznych rzeźb, od blisko 200 lat przechowywanych w Londynie.
G

Gdzie jest miejsce zabytków przeszłości: tam, gdzie powstały, czy też tam, gdzie znajdują się dziś, jeśli tylko są dostępne dla zwiedzających i badaczy? Czy prawo moralne do własnej przeszłości nie ma znaczenia? A czy znaczenie ma sposób, w jaki kraje i ich muzea weszły w posiadanie "cudzych" dzieł sztuki? Oto pytania na czasie.

Praktyka wygląda różnie. Przed dwoma laty Włochy zwróciły Etiopii obelisk z Axum: łup wojenny, przywieziony z wyprawy Mussoliniego na podbój Abisynii. Zabytek oddano raczej nie dlatego, że łup, ale że łup faszystowski, a to nie uchodzi. Trudniejszy jest problem zwrotu dzieł zwożonych do dawnych metropolii kolonialnych z ich posiadłości w Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej. I nic dziwnego, skoro stanowią lwią część zbiorów największych muzeów w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii czy Holandii.

Sprawa dotyczy też Polski...

10158

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]