Reklama

Dziedzictwo lorda Elgina

Dziedzictwo lorda Elgina

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Wielkie przenosiny dzieł z Akropolu do nowego muzeum, zbudowanego u stóp wzgórza, rozbudziły nadzieje Greków na odzyskanie tzw. marmurów Elgina: antycznych rzeźb, od blisko 200 lat przechowywanych w Londynie.
G

Gdzie jest miejsce zabytków przeszłości: tam, gdzie powstały, czy też tam, gdzie znajdują się dziś, jeśli tylko są dostępne dla zwiedzających i badaczy? Czy prawo moralne do własnej przeszłości nie ma znaczenia? A czy znaczenie ma sposób, w jaki kraje i ich muzea weszły w posiadanie "cudzych" dzieł sztuki? Oto pytania na czasie.

Praktyka wygląda różnie. Przed dwoma laty Włochy zwróciły Etiopii obelisk z Axum: łup wojenny, przywieziony z wyprawy Mussoliniego na podbój Abisynii. Zabytek oddano raczej nie dlatego, że łup, ale że łup faszystowski, a to nie uchodzi. Trudniejszy jest problem zwrotu dzieł zwożonych do dawnych metropolii kolonialnych z ich posiadłości w Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej. I nic dziwnego, skoro stanowią lwią część zbiorów największych muzeów w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii czy Holandii.

Sprawa dotyczy też Polski...

10158

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]