Reklama

Dysydent w Kościele

Dysydent w Kościele

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI, który miał być - w odróżnieniu od Jana Pawła II - papieżem spokojnym i przewidywalnym, już nieraz zaskoczył obserwatorów swojego pontyfikatu. W ostatnim miesiącu np. przyjął na audiencjach dwie kontrowersyjne osobistości, reprezentujące skrajnie odmienne kościelne światy.
Hans Küng
P

Pod koniec sierpnia Papież spotkał się z bp. Bernardem Fellayem, zwierzchnikiem schizmatyckiego ruchu lefebrystów (zob. tekst "Płomyk nadziei", "TP" nr 37/05), a 24 września - z ks. Hansem Küngiem, szwajcarskim liberałem, profesorem uniwersytetu w Tybindze, od lat największym i najbardziej niepokornym teologicznym dysydentem w Kościele katolickim, ba: najgłośniejszym wśród teologów krytykiem Watykanu. W 1979 r. Jan Paweł II pozbawił go prawa nauczania w imieniu Kościoła za stawianie pod znakiem zapytania dogmatu o papieskiej nieomylności.

Grom

O ile spotkanie Papieża z bp. Fellayem uznano za zaskakujące, o tyle to z Hansem Küngiem przyrównano do "gromu z jasnego nieba" (watykanista Marco Politi na łamach "La Repubblica"). W końcu Küng od lat nie zostawiał na Watykanie suchej nitki; winę za zbaczanie ze szlaku wyznaczonego...

11528

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]