Reklama

Dysputa

Dysputa

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Po zapoznaniu się z czytaniami proroka Izajasza, św. Pawła i relacją Mateusza miałem wrażenie, że uczestniczę w dyspucie. Najpierw przemówiło do mnie stwierdzenie Jezusa, że Jego uczniowie są solą ziemi i światłem świata. Byłem przekonany, że mówi On o ukrytej obecności chrześcijan. Wszak sól wyczuwa się w potrawie, ale się jej nie widzi. Światło pozwala nam oglądać wielobarwność rzeczywistości, ale nie zawsze pamiętamy, że jest to możliwe dzięki promieniom słońca.
-

---ramka 345353|prawo|1---Gdy rozmyślałem o obecności, która się nie narzuca, dotarło do mnie zdanie, że “nie może ukryć się miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia się pod korcem, ale na świeczniku, by świeciło wszystkim, którzy są w domu". W tym momencie pierwsza myśl wydała mi się wygodną pokusą schowania się w tłumie, niewchodzenia na świecznik, by nie narażać się tym, dla których sensem życia jest negowanie światła i propagowanie tolerancji dla wszystkich smaków. Chyba jednak lepiej przyznać się do Boga, narażając się na kpiny i szyderstwa, niż zniknąć w komfortowym poczuciu prowadzenia życia ukrytego, zaprawiającego świat modlitwą i dobrocią. Jezus wszak mówi, że jeśli sól straci smak, to można ją w najlepszym razie podeptać.

W tym momencie włączył się Izajasz - zwolennik ukrytej obecności. Wezwał, by “dzielić swój chleb z...

2863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]