Reklama

Dymisja biskupa

Dymisja biskupa

31.03.2014
Czyta się kilka minut
To finał afery, która długo podkopywała wiarygodność niemieckiego Kościoła katolickiego: w minioną środę, 26 marca, papież zdymisjonował Franza-Petera Tebartz-van Elsta, biskupa diecezji limburskiej.
T

Tego samego dnia specjalna komisja Episkopatu RFN ujawniła swój raport, potwierdzając zarzuty stawiane biskupowi (dokument może przeczytać każdy, opublikowano go w internecie: www.dbk.de).
Afera wybuchła, gdy ujawniono, że na budowę swej rezydencji biskup wydał 31 mln euro, zamiast planowanych kilku milionów. Także media zwykle przychylne Kościołowi twierdziły, że złamał przy tym przepisy kościelne i okłamywał współpracowników oraz opinię publiczną. Wzburzenie wywołały informacje o luksusowym wyposażeniu rezydencji (o sprawie pisaliśmy w „TP” nr 44/2013). W Niemczech wzrosła liczba osób występujących z Kościoła, a katolickie organizacje charytatywne odnotowały spadek darowizn. Nawet inni biskupi publicznie dystansowali się od Tebartz-van Elsta.
W październiku 2013 r. Kościół podjął precedensowe decyzje: niemiecki Episkopat powołał komisję do zbadania sprawy, a papież...

1332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]