Reklama

Ładowanie...

Dwujęzyczność

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Europa zawsze była kłębowiskiem języków i narzeczy, ale miała też jeden wspólny uczony język - łacinę. Przez długi czas polscy poeci byli dwujęzyczni. Później tę rolę języka oświeconych spełniała francuszczyzna, po której został w polskim języku osad wielu słów i wyrażeń. Za mego pokolenia nastąpił zwrot ku angielskiemu, chociaż znajomość francuskiego nadal miała pewne znaczenie praktyczne.
K

Kiedy szukałem tłumacza mego “Zniewolonego umysłu" i wskazany mi kandydat powiedział, że zrobiłby to chętnie, ale tłumacząc tak niewłaściwą politycznie książkę byłby w środowisku literackim spalony, musiałem podyktować po francusku całą książkę, od pierwszego do ostatniego zdania, anarchiście z przekonań, André Prudhommeaux, który polskiego nie znał, ale podjął się tekst wygładzić. Następnie w Ameryce zdarzyła mi się przygoda z angielskim: mianowicie moja antologia pt: “Postwar Polish Poetry", która okazała się wielkim sukcesem, bo miała trzy wydania, w tym jedno w miękkiej okładce i w dużym nakładzie. Pierwsze wydanie ukazało się dzięki mojej przyjaźni z Tomaszem Mertonem, do którego wiadomości posłałem skrypt, nie bardzo licząc na wydanie go drukiem. Mertonowi wiersze się spodobały i posłał skrypt swoim przyjaciołom w firmie Doubleday. Książka ukazała się w tejże firmie w...

6426

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]