Reklama

Dwoje aktorów i trzy rekwizyty

Dwoje aktorów i trzy rekwizyty

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Na szczęście nie spełniły się przepowiednie czarnowidzów, zapowiadających w latach 90. śmierć teatrów poza największymi ośrodkami kulturalnymi. I wszystko wskazuje na to, że prędko się nie spełnią.
W

W czerwcowym numerze prestiżowego niemieckiego pisma "Theater der Zeit"­ ukazał się przejmujący fotoesej pod tytułem "Teatry bez zespołów": zamknięte budynki w Wittemberdze, Miśni, Bitterfeldzie; pusty, porośnięty trawą plac, na którym niegdyś stał teatr w Zeitz. Wszystkie te miasta przez kilkadziesiąt lat stanowiły część NRD - "republiki scenicznej", gdzie na zaledwie kilkanaście milionów mieszkańców przypadała niezliczona ilość scen ulokowanych w ponad 80 miastach. Mimo że historia większości z tych budynków sięga czasów znacznie odleglejszych niż epoka socjalizmu, zagładę przyniósł im koniec XX wieku. Niewiele brakowało, by taki scenariusz powtórzył się w Polsce. Udało się jednak uniknąć najgorszego.

Lektury i farsy

Być może jest to zasługą silnych związków zawodowych, które nie pozwoliły na rozwiązanie zespołów (zdarzyło...

11784

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]