Reklama

Dwoje aktorów i trzy rekwizyty

Dwoje aktorów i trzy rekwizyty

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Na szczęście nie spełniły się przepowiednie czarnowidzów, zapowiadających w latach 90. śmierć teatrów poza największymi ośrodkami kulturalnymi. I wszystko wskazuje na to, że prędko się nie spełnią.
W

W czerwcowym numerze prestiżowego niemieckiego pisma "Theater der Zeit"­ ukazał się przejmujący fotoesej pod tytułem "Teatry bez zespołów": zamknięte budynki w Wittemberdze, Miśni, Bitterfeldzie; pusty, porośnięty trawą plac, na którym niegdyś stał teatr w Zeitz. Wszystkie te miasta przez kilkadziesiąt lat stanowiły część NRD - "republiki scenicznej", gdzie na zaledwie kilkanaście milionów mieszkańców przypadała niezliczona ilość scen ulokowanych w ponad 80 miastach. Mimo że historia większości z tych budynków sięga czasów znacznie odleglejszych niż epoka socjalizmu, zagładę przyniósł im koniec XX wieku. Niewiele brakowało, by taki scenariusz powtórzył się w Polsce. Udało się jednak uniknąć najgorszego.

Lektury i farsy

Być może jest to zasługą silnych związków zawodowych, które nie pozwoliły na rozwiązanie zespołów (zdarzyło...

11784

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]