Reklama

Ładowanie...

Dwóch mistrzów, jedno ciało

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Gdy jedni naukowcy rozpoczynają projekt mapowania ludzkiego ciała, inni tworzą algorytmy, które pokonują nasze umysły.
Od lewej: Przebieg meczu AlphaGoMaster kontra AlphaGo Zero (gra czarnymi). Mikroskopowy obraz ludzkiego gruczołu Ebnera. YOUTUBE.COM // WIKIPEDIA.ORG
U

Uniwersytet Cambridge 23 października ogłosił udostępnienie w internecie doktoratu Stephena Hawkinga. W ciągu zaledwie godziny dziesiątki tysięcy osób zdecydowały się ściągnąć „ważący” 72 MB dokument, co doprowadziło do awarii uniwersyteckich serwerów. W ciągu tygodnia plik ten został pobrany pół miliona razy.

Świadczy to oczywiście głównie o sławie Hawkinga – jego doktorat nie jest lekką lekturą do poduszki [o jego badaniach pisaliśmy w „TP” 04/2017] – pokazuje też jednak, jak silna jest dziś żądza dotarcia do źródeł; do niezinterpretowanego, surowego dokumentu.

Może to dziwić, ale dostęp do wiedzy naukowej jest dziś zazdrośnie strzeżony. Jeszcze miesiąc temu możliwość przeczytania elektronicznej kopii doktoratu Hawkinga kosztowała 65 funtów (ok. 315 zł). Dostęp do artykułów naukowych też nie jest za darmo;...

4841

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]