Reklama

Dwie szczepionki, jedna nadzieja

Dwie szczepionki, jedna nadzieja

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Miniony tydzień przyniósł dwie istotne informacje dotyczące walki z najgroźniejszymi chorobami świata. Pierwsza to zwiastun rewolucji w walce z gruźlicą: duński Państwowy Instytut Szczepionek (SSI) podpisał z koncernem farmaceutycznym Sanofi Pasteur umowę dotyczącą produkcji nowej szczepionki. Hyvaca4, jak na razie nazywa się lek, będzie mógł - teoretycznie - chronić człowieka przez całe życie. Obecne szczepionki są skuteczne przez 10-15 lat. Zdaniem autora badań, prof. Petera Andersa z SSI, opracowane przez jego zespół nowe technologie genetyczne mogą nie tylko przedłużyć odporność człowieka, ale mają też znikome skutki uboczne.
C

Czy powinniśmy zatem spodziewać się przełomu? Czy też doniesienia te to tylko działania marketingowe? W rozmowie ze mną prof. Anders zapewnia, że w pierwszej fazie badań klinicznych, gdy lek testowano na kilkudziesięciu osobach, "odpowiedź układu immunologicznego była zgodna z oczekiwaniami", a więc wyniki są "bardzo obiecujące". "Koncern Sanofi Pasteur postanowił zainwestować w ten projekt, świadczy to, że gra jest warta świeczki". Anders podkreśla, że szczepionka jest skuteczna nawet w tych przypadkach gruźlicy, gdzie szczepy bakterii są odporne na działania antybiotyków.

Perspektywy faktycznie są obiecujące. Zdaniem Andersa "istnieją racjonalne przesłanki, by sądzić, że nowa szczepionka sprawdzi się w kolejnych fazach badań klinicznych", tj. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Trzeba to jeszcze potwierdzić eksperymentalnie, ale nowy lek daje szansę...

2279

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]