Reklama

Dwie drogi do Pax Americana

Dwie drogi do Pax Americana

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Od dłuższego czasu było wiadomo, że w Pentagonie powstaje plan nowego rozlokowania amerykańskich sił militarnych w zapalnych punktach świata. Nikt zatem nie powinien być zaskoczony złożoną podczas przemówienia na forum Weteranów Zagranicznych Wojen zapowiedzią prezydenta George W. Busha, że do końca 2010 r. Stany Zjednoczone zmniejszą o 70 tys. liczbę żołnierzy służących w bazach poza krajem - przede wszystkim w Europie i Azji.
W

Ważniejsze, by wyjścia amerykańskich wojsk z Europy nie postrzegać w kategoriach kary Białego Domu za to, że Berlin i Paryż odmówiły poparcia USA w ataku na Irak. Po tragicznym wieku XX., Europa przeradza się nie tylko w spójny organizm polityczny i ekonomiczny, ale staje się miejscem dobrobytu i pokoju. Nie ma już dziś powodów - szczególnie z amerykańskiego punktu widzenia - by dwie z dziesięciu amerykańskich dywizji pancernych utrzymywać w Niemczech.

Wyjście Ameryki z Europy to także symboliczny (kolejny już) koniec “zimnowojennego podziału" świata - i to nie tylko w wymiarze militarnym. Wszak to m.in. amerykańska obecność wojskowa przyczyniła się do rozkwitu i integracji Europy. Decyzja Busha może być wreszcie zimnym prysznicem dla europejskich polityków i sprawić, by w imię utrzymania bezpieczeństwa zaczęli poważnie myśleć o powołaniu na kontynencie...

2569

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]