Reklama

Dwa podejścia do eutanazji

Dwa podejścia do eutanazji

17.12.2019
Czyta się kilka minut
W Szwajcarii przypadki wspomaganego samobójstwa zdarzają się coraz częściej. Episkopat postanowił wydać dokument określający postępowanie duszpasterzy w takich sytuacjach.
C

Chodzi przede wszystkim o oferowanie pomocy w taki sposób, który wykluczałby sugestię uczestniczenia w samym procederze. Biskupi zalecają, aby towarzyszyć osobom, które zdecydowały się na samobójstwo tak długo, jak jest to tylko możliwe – jednak duszpasterz jest zobowiązany do opuszczenia pomieszczenia w momencie podawania zabójczego preparatu.

W niespodziewany sposób zareagował na to zalecenie abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii ds. Życia. Zapytany przez dziennikarzy, jak powinien zachować się duszpasterz, odpowiedział: „Zostawcie zasady. Uważam, że nikt nie powinien zostać porzucony”. Hierarcha uważa, że „towarzyszenie, trzymanie za rękę umierającego” jest „wielkim obowiązkiem, który każdy wierzący powinien promować”.

Główną troską szwajcarskich biskupów okazało się unikanie ewentualnego zgorszenia i dawanie świadectwa moralnej niezgody na eutanazję. Takie podejście bliskie było Janowi Pawłowi II. Abp Paglia pomyślał przede wszystkim o umierającym człowieku. Jestem przekonany, że to z kolei podejście jest bliższe Franciszkowi. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

zapotrzebowanie na eutanazję w Szwajcarii wzrośnie. Albo przynajmniej zmniejszą się dylematy duchowe.

Widać tu podstawową różnicę między Papieżami.Franciszek ma empatię i kocha ludzi,a JP II empatii i miłości bliźniego wyraźnie brakowało.

Zapytany przez dziennikarzy, jak powinien zachować się duszpasterz, odpowiedział: „Zostawcie zasady. Uważam, że nikt nie powinien zostać porzucony”. Hierarcha uważa, że „towarzyszenie, trzymanie za rękę umierającego” jest „wielkim obowiązkiem, który każdy wierzący powinien promować." Decyzja na eutanazję oznacza odrzucenie Boga, odrzucenie Kościoła, nie akceptację Magisterium Kościoła. Nie ma potrzeby narzucać się umierającemu. Należy zostawić mu wolność tak jak to robi Bóg:" Lecz mój lud nie posłuchał mego głosu:Izrael nie był Mi posłuszny. Pozostawiłem ich przeto twardości ich serca: niech postępują według swych zamysłów! Psalm 81,12-13
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]