Reklama

Drzewa tylko dla dorosłych

Drzewa tylko dla dorosłych

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Leniwce to wybredne ssaki – albo, jak wolą mówić ekolodzy – specjaliści pokarmowi.
BEW
D

Dorosłe osobniki jednego z gatunków, leniwca pstrego, żerują niemal wyłącznie na pewnym gatunku tzw. drzew trąbowych – roślin o dużych i bogatych w składniki odżywcze liściach, ale pozbawionych gęstej korony. Nie powinno więc dziwić, że dobrobyt populacji leniwców zależy ściśle od źródła ich pożywienia. Mario F. Garcés-Restrepo i współpracownicy w artykule opublikowanym w „Proceedings of Royal Society B” potwierdzili taką zależność: wykazali, że gęstość rozmieszczenia konkretnego gatunku drzew trąbowych wiąże się ze współczynnikiem przeżywalności i rozrodczości dorosłych leniwców pstrych.

Z tej prawidłowości wyłamują się jednak młode osobniki. Okazuje się, że po porodzie matki z dziećmi przenoszą się na inne drzewa, o liściach znacznie mniej pożywnych, ale za to gęściej rosnących – i dlatego gwarantujących lepszą ochronę przed drapieżnikami. Badacze twierdzą również, że rzadziej porośnięte drzewa „dla dorosłych” poza walorami odżywczymi mają jeszcze jedną zaletę – ułatwiają komunikację i znalezienie partnera. Leniwce przecież nie tym zasłużyły na swoją nazwę, że uganiają się za miłością po całej dżungli. ©℗

Czytaj także: Wojciech Brzeziński: Płazie amory

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]