Reklama

Płazie amory

Płazie amory

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Portale randkowe zrewolucjonizowały proces dobierania się w pary. Teraz także wśród płazów.
ROBIN MOORE / EAST NEWS
J

Jestem prostym facetem. Nie wadzę nikomu, a mój ulubiony sposób spędzania wieczora to odpoczywanie i oglądanie wody. Kocham jeść i wyskoczę z domu, jeśli jest szansa na robaka czy ślimaka!” – brzmiał zamieszczony w lutym 2018 r. na randkowym portalu ­Match.com profil latynoskiego amanta. Romeo szukał swojej wielkiej miłości. Bo, drobnostka, zależało od tego istnienie jego gatunku.

Romeo to andoświstek jurakare, znany też jako wodna żaba Sehuencas. Na krawędź zagłady pchnęły je zmiany klimatu i zanieczyszczenie wody. Od 2008 r. nikt nie widział na żywo żadnego osobnika – poza samym Romeo, który od dziesięciu lat mieszka w Muzeum Historii Naturalnej Alcide’a d’Orbigny’ego w Boliwii. Naukowcy bali się, że jest ostatni.

Oczywiście szanse na to, że samica andoświstka będzie szukała partnera w internecie, były nikłe, ale akcja miała pomóc zebrać pieniądze na wyprawę w głąb dżunglii w poszukiwaniu towarzyszki życia dla Romea.

Dzięki niej pod niewielkim, górskim wodospadem naukowcy znaleźli niewidzianą od dziesięciu lat żabę. Radość okazała się jednak krótkotrwała, bo potencjalna Julia okazała się Julianem. Na szczęście po kilku dniach znalazła się tam i samiczka, która teraz przechodzi kwarantannę. Naukowcy muszą się upewnić, że nie zarazi Romea np. grzybem z gromady skoczkowców, wybijającym całe populacje płazów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w walentynki wreszcie się poznają. Od tego, czy przypadną sobie do gustu, może zależeć przetrwanie ich gatunku.

Sprawę komplikuje fakt, że Romeo nie jest w formie. Mówiąc wprost: jest nieco grubawy. Żeby przygotować go na randkę, opiekunowie postanowili nieco przyspieszyć nurt wody w jego zbiorniku, żeby musiał chwilę poćwiczyć. Czego się nie robi dla miłości. ©℗

Czytaj także: Łukasz Kwiatek: Drzewa tylko dla dorosłych

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki "Strefy Cyberwojny". Stypendysta Fundacji Knighta...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]