Reklama

Drugi chrzest Polski

Drugi chrzest Polski

04.04.2015
Czyta się kilka minut
W ostatnich latach coraz częściej wyobrażałem sobie, że mógłbym być Ruskiem.
A

Albo że wszyscy Polacy są Ruskami. To mnie prześladuje, a może i kusi. No ale jestem już dojrzały. Pozbyłem się złudzeń. Przychodzi taki czas, że człowiek chciałby, żeby go inni poważnie traktowali i żeby sam siebie poważniezaczął traktować.

Zresztą i Dostojewski został Ruskiem, i Potiomkin został, i Chodasiewicz. Źle na tym nie wyszli. Zruszczenie to jednak droga do kariery światowej. Myśmy niby niezawisłość wywalczyli, Tuchaczewskiego pokonali, ale Rosja jak była, tak jest. Nieco się cofnęła, ale jak widać, nie za bardzo, a wręcz odwrotnie. I nawet nie bardzo już możemy podskoczyć, bo Europa nie pozwoli. Interes przed oczy stawia, do umiarkowania nawołuje i boi się, żeby jej ogrzewania nie wyłączyli. A to nie jest jakaś podniecająca perspektywa z tym ogrzewaniem oraz wzrostem praw i dobrobytu. Raczej ślepy zaułek ludzkości. Tam ludzie giną, Donbas w ogniu, Ukraina krwawi, a...

4820

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]