Reklama

Drogi wiary

Drogi wiary

18.09.2016
Czyta się kilka minut
Liturgia przypomniała nam w niedawne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny genealogię Jezusa, zapisaną w wersji św. Mateusza (Mt 1, 1-23).
T

To bardzo piękny i bogaty tekst – śmiało wystarczyłby na całe rekolekcje (i na niejeden „Okruch Słowa”). W tej chwili jednak chcę wydobyć z niego tylko jeden motyw. Otóż tekst ten pokazuje przepięknie schodzące się ze sobą – wyraźnie komplementarne – dwie drogi przekazu Słowa Bożego.
Pierwszą jest międzypokoleniowy, żywy przekaz z ust do ust. Nie bez powodu nasz tekst otwiera zdanie (dosł.): „Księga rodowodu Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama” (grec. Biblos geneseos, łac. Liber generationis; Mt 1, 1). To nie tylko ciąg 42 imion (3 razy 14) – to zapis dziejów Słowa Boga. „Księga” zaczyna się od Abrahama, a więc 19 wieków przed Chrystusem (i jakieś 1400 lat przed ostateczną redakcją Tory – to dłużej niż cała historia Polski). Skąd Izaak czerpał wiedzę o Bogu? Z ust i z życia Abrahama. Jakub/Izrael znał Słowo i Działanie Boga ze słowa i czynów Izaaka...

3927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]