Reklama

Ładowanie...

Drogi wiary

18.09.2016
Czyta się kilka minut
Liturgia przypomniała nam w niedawne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny genealogię Jezusa, zapisaną w wersji św. Mateusza (Mt 1, 1-23).
T

To bardzo piękny i bogaty tekst – śmiało wystarczyłby na całe rekolekcje (i na niejeden „Okruch Słowa”). W tej chwili jednak chcę wydobyć z niego tylko jeden motyw. Otóż tekst ten pokazuje przepięknie schodzące się ze sobą – wyraźnie komplementarne – dwie drogi przekazu Słowa Bożego.
Pierwszą jest międzypokoleniowy, żywy przekaz z ust do ust. Nie bez powodu nasz tekst otwiera zdanie (dosł.): „Księga rodowodu Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama” (grec. Biblos geneseos, łac. Liber generationis; Mt 1, 1). To nie tylko ciąg 42 imion (3 razy 14) – to zapis dziejów Słowa Boga. „Księga” zaczyna się od Abrahama, a więc 19 wieków przed Chrystusem (i jakieś 1400 lat przed ostateczną redakcją Tory – to dłużej niż cała historia Polski). Skąd Izaak czerpał wiedzę o Bogu? Z ust i z życia Abrahama. Jakub/Izrael znał Słowo i Działanie Boga ze słowa i czynów Izaaka...

3927

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]