Reklama

Ładowanie...

Droga przez pustkę

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Obejrzałem niedawno Czekając na Joe, filmową adaptację książki Dotknięcie pustki. Fabularyzowany dokument opowiada historię wspinaczki Joe Simpsona i Simona Yatesa na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Podczas zejścia jeden z nich łamie nogę. Drugi usiłuje sprowadzić go na dół. W pewnym momencie ranny zawisa nad przepaścią, a jego towarzysz, nie wiedząc, co się dzieje i nie mając od niego żadnego znaku życia, przecina linę.
-

---ramka 335513|prawo|1---Joe spada w szczelinę lodowca. Simon, pewny, że kolega zginął, samotnie schodzi do bazy. Joe rozpoczyna walkę o przeżycie. Mobilizuje wszystkie siły, by dotrzeć do obozu. Wydostaje się ze szczeliny, czołga po lodowcu, a gdy dociera do jego czoła, skacze po skałach na jednej nodze. Podejmując wysiłek, nie wie, czy zdąży, zanim jego koledzy zlikwidują bazę. Musi pokonać nie tylko odwodnienie organizmu, ból złamanej nogi, ale także potworne zmęczenie po zdobyciu sześciotysięcznika. Dodatkowo przygnębia go świadomość, że Simon przeciął linę, że nie zajrzał w głąb lodowcowej szczeliny, że zostawił go samego. Jako ateista nie woła o pomoc nieba. Wie jedno: chce przeżyć. Wiara, że może dotrzeć do celu, pozwala mu iść. Pokonuje ogrom drogi, wyznaczając sobie kolejne punkty, do których próbuje przedostać się w czasie dwudziestu minut. Ostatkiem sił...

2713

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]