Reklama

Droga przez pustkę

Droga przez pustkę

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Obejrzałem niedawno Czekając na Joe, filmową adaptację książki Dotknięcie pustki. Fabularyzowany dokument opowiada historię wspinaczki Joe Simpsona i Simona Yatesa na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Podczas zejścia jeden z nich łamie nogę. Drugi usiłuje sprowadzić go na dół. W pewnym momencie ranny zawisa nad przepaścią, a jego towarzysz, nie wiedząc, co się dzieje i nie mając od niego żadnego znaku życia, przecina linę.
-

---ramka 335513|prawo|1---Joe spada w szczelinę lodowca. Simon, pewny, że kolega zginął, samotnie schodzi do bazy. Joe rozpoczyna walkę o przeżycie. Mobilizuje wszystkie siły, by dotrzeć do obozu. Wydostaje się ze szczeliny, czołga po lodowcu, a gdy dociera do jego czoła, skacze po skałach na jednej nodze. Podejmując wysiłek, nie wie, czy zdąży, zanim jego koledzy zlikwidują bazę. Musi pokonać nie tylko odwodnienie organizmu, ból złamanej nogi, ale także potworne zmęczenie po zdobyciu sześciotysięcznika. Dodatkowo przygnębia go świadomość, że Simon przeciął linę, że nie zajrzał w głąb lodowcowej szczeliny, że zostawił go samego. Jako ateista nie woła o pomoc nieba. Wie jedno: chce przeżyć. Wiara, że może dotrzeć do celu, pozwala mu iść. Pokonuje ogrom drogi, wyznaczając sobie kolejne punkty, do których próbuje przedostać się w czasie dwudziestu minut. Ostatkiem sił...

2713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]