Reklama

Droga pojednania

Droga pojednania

29.08.2016
Czyta się kilka minut
„Ponieważ wszyscy się śpieszą, my chcemy pokazać, że aby dobrze przeżyć życie, trzeba zwolnić albo się zatrzymać” – tak o pielgrzymce z Jaworzna do Lisieux, gdzie żyła Teresa od Dzieciątka Jezus, mówi ks. Mirosław Tosza.

​Żeby zwolnić maksymalnie, pielgrzymi jadą do Francji… traktorami.

Do Wspólnoty Betlejem w Jaworznie trafiają bezdomni, uzależnieni, chorzy. Sami znajdują adres domu prowadzonego przez ks. Toszę. Czasem przywozi ich rodzina, sąsiedzi, znajomi. Potrafią być przewrażliwieni, obrazić się o byle co. Zdarzają się tacy, którzy w poprzednim życiu byli kimś, a stracili wszystko w ciągu sekundy. Mają honor i przeszłość, o których nie chcą zapomnieć. – Do każdego trzeba podejść inaczej – mówił niedawno ks. Tosza Mariuszowi Sepiole, który w „TP” opisał jaworzniańskie Betlejem. Wspólnota zasłynęła w całej Polsce, kiedy postanowiła pomóc w odbudowie spalonego dachu katedry w Sosnowcu. Mieszkańcy domu przerobili spalone belki na ikony. Kiedy akcję pokazała telewizja, ks. Tosza dostał kilkaset próśb o ikony. Pieniądze ze sprzedaży Wspólnota przekazała na odbudowę katedry. Teraz czas przyszedł na jeszcze większe wyzwanie. Biedacy z Betlejem postanowili wybrać się na niecodzienną pielgrzymkę. Dlaczego traktory? Pomysł zaczerpnęli z kultowego filmu Davida Lyncha „Prosta historia”. Jego bohater, 80-letni Alvin Straight, jedzie kilkaset kilometrów ogrodowym traktorem-kosiarką, aby odwiedzić po 10 latach swojego brata, do którego nie odzywał się od chwili kłótni. Reżyser filmu objął przedsięwzięcie Wspólnoty Betlejem swoim patronatem.

Maksymalna prędkość osiągana przez traktor to 15 km na godzinę. Dziennie pielgrzymi przejadą około 100 kilometrów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]