Reklama

Ładowanie...

Życie z resztek

17.01.2016
Czyta się kilka minut
Życiorysy mają potrzaskane jak kafelki, z których tworzą wnętrze domu. Pomaga im praca.
Oskar ze wspólnoty Betlejem, Jaworzno, 2014 r. Fot. Dawid Chalimoniuk / AGENCJA GAZETA
B

Betlejem mieści się w Jaworznie, wśród domkówjednorodzinnych.

Pan Włodek jest po udarze, ciężko mu mówić. Tłumaczy z wysiłkiem: – Ksiądz Mirek... na górze... po lewej...

Wnętrza budynku inspirowane są twórczością Friedensreicha Hundertwassera, słynnego austriackiego architekta. Linie proste, monotonia, szare barwy – zakazane.

I chociaż życie mieszkańców Wspólnoty Betlejem toczy się według domowego planu, linie ich życia, jak kafelki na ścianie, to prawie same zakręty.

Dom

Ksiądz Mirosław Tosza siedzi w swoim pokoju na ostatnim piętrze. Nad głową ma sufit, który jednocześnie jest mapą świata.

Opowiada losy podopiecznych, prawie wszystkie pamięta, a było ich już sześciuset. Każdy przyniósł swoją historię, swoje problemy i wrażliwość. Ale również – talent, fach w ręku, pracowitość.

Do Betlejem trafiają bezdomni,...

11328

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]