Reklama

Droga do nieba

Droga do nieba

09.04.2013
Czyta się kilka minut
Tak, Krzysztofie, było warto. Nie tylko dlatego, że jako człowiek tak naturalnie życzliwy ludziom spotkałeś wielu przyjaciół. Było warto także dlatego, że Twoja postawa nie przegrała.
S

Skupiamy dzisiaj myśli nad trumną Krzysztofa Kozłowskiego i chylimy czoło przed człowiekiem, który służąc Polsce wiele dla niej zrobił.

Był najwybitniejszym przedstawicielem drugiej generacji twórców „TP”. Pisma i środowiska, któremu w ówczesnych warunkach chodziło o podtrzymanie w ludzkich umysłach i postawach wolności wewnętrznej na przekór ugniatającym wszystko wielkim walcom ideologicznym, czy – gdy było już lżej – o niepoddanie się pragmatycznej jedynie namiastce poszukiwanych wartości. Chodziło więc o charakter i wymiar polskiej kultury i polskiego katolicyzmu. Krzysztof, opisując ten czas, lubił powtarzać za Antonim Słonimskim: ale o co chodziło, „o prawie nic – by za łatwo nie zgiąć karku”.
Krzysztof każdego tygodnia miał tę próbę niezginania karku, użerając się z cenzurą i próbując przemycić czytelnikowi sens zdań i słów okaleczanych czasem w...

8903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]