Reklama

Dramat uchodźców, niepokojąca obojętność

Dramat uchodźców, niepokojąca obojętność

27.09.2021
Czyta się kilka minut
W ostatnią niedzielę Kościół obchodził 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W Polsce kontekstem tych obchodów jest dramat na granicy z Białorusią.
Demonstracja przed Sejmem przeciwko stanowi wyjątkowemu i sytuacji na granicy z Białorusią, Warszawa 6 września 2021 r. Fot. Jakub Kamiński/East News
W

W ostatnią niedzielę Kościół obchodził 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W Polsce kontekstem tych obchodów jest dramat na granicy z Białorusią. Odniósł się do niego w homilii prymas. „To, że uchodźcy są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” – mówił abp Wojciech Polak. O „polityce strachu” mówił w rozmowie z KAI bp Krzysztof Zadarko, odpowiadający w episkopacie za duszpasterstwo migrantów.

Sytuację migrantów w Polsce próbowali naszkicować przedstawiciele Caritas Polska na konferencji 23 września. Jak dowiedział się „Tygodnik”, Caritas do tej pory zebrała ponad 2 mln złotych na pomoc dla uchodźców z Afganistanu.

Wciąż jednak bez trudu można wskazać sygnały niepokojącej obojętności. W miejskiej parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie podczas mszy w ostatnią niedzielę nie pojawiło się ani słowo o migrantach czy uchodźcach. Za to wiele mówiono o zagrożeniach płynących ze strony Unii Europejskiej i politycznej lewicy. Żadnego apelu czy informacji o pomocy dla uchodźców nie znajdziemy także na stronie archidiecezji białostockiej, na której terenie rozgrywa się dramat. ©℗


Czytaj także: A Polacy to nie uciekali, nie jeździli za robotą? Oni też chcą na Zachód – mówi mi miejscowy kierowca. I dlatego początkowo nawet faceci pijący piwo na ławeczce w Krynkach kryli uchodźców.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]