Reklama

Ładowanie...

Doświadczenie

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Właściwie należałoby zacząć od historii klanów. Z jednej strony był klan Młodnickich. Karol Młodnicki, malarz i rysownik, przyjaciel Artura Grottgera, po jego śmierci poślubia narzeczoną Grottgera, Wandę Monné. Z tego związku rodzi się Maryla. Z drugiej - klan Wolskich. Maryla poślubiła Wacława Wolskiego, inżyniera i pioniera przemysłu naftowego w Galicji. Ich dom we Lwowie stał się centrum życia artystycznego i literackiego.
M

Maryla Wolska znana jest jako jedna z poetek Młodej Polski. Zaraziła widocznie kultem sztuki dwie swoje córki, z których jedna, Lela, stała się malarką, a druga, Beata, poetką, znaną pod nazwiskiem męża Obertyńska. Był wreszcie skoligacony z Wolskimi klan Pawlikowskich, osiadły w Medyce i na Kozińcu w Zakopanem, a także prowadzący salon literacki we Lwowie, bo Lela wyszła za mąż za Michała Pawlikowskiego z Medyki.

Beata Obertyńska rosła więc w środowisku ziemiaństwa, galicyjskiej finansjery, nafciarzy i artystów. Nie tylko uprawiała poezję, ale zdała egzamin aktorski i występowała w teatrach lwowskich. Wiersze jej, głównie o przyrodzie, można zaliczyć do poprawnego poezjowania w stylu poetów Skamandra. I tak zapewne byłaby postrzegana przez potomnych, gdyby całe przedwojenne życie lwowskiej elity nie zapadło się nagle wskutek okupacji Lwowa przez wojska...

5183

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]