Reklama

Doświadczenie

Doświadczenie

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Właściwie należałoby zacząć od historii klanów. Z jednej strony był klan Młodnickich. Karol Młodnicki, malarz i rysownik, przyjaciel Artura Grottgera, po jego śmierci poślubia narzeczoną Grottgera, Wandę Monné. Z tego związku rodzi się Maryla. Z drugiej - klan Wolskich. Maryla poślubiła Wacława Wolskiego, inżyniera i pioniera przemysłu naftowego w Galicji. Ich dom we Lwowie stał się centrum życia artystycznego i literackiego.
M

Maryla Wolska znana jest jako jedna z poetek Młodej Polski. Zaraziła widocznie kultem sztuki dwie swoje córki, z których jedna, Lela, stała się malarką, a druga, Beata, poetką, znaną pod nazwiskiem męża Obertyńska. Był wreszcie skoligacony z Wolskimi klan Pawlikowskich, osiadły w Medyce i na Kozińcu w Zakopanem, a także prowadzący salon literacki we Lwowie, bo Lela wyszła za mąż za Michała Pawlikowskiego z Medyki.

Beata Obertyńska rosła więc w środowisku ziemiaństwa, galicyjskiej finansjery, nafciarzy i artystów. Nie tylko uprawiała poezję, ale zdała egzamin aktorski i występowała w teatrach lwowskich. Wiersze jej, głównie o przyrodzie, można zaliczyć do poprawnego poezjowania w stylu poetów Skamandra. I tak zapewne byłaby postrzegana przez potomnych, gdyby całe przedwojenne życie lwowskiej elity nie zapadło się nagle wskutek okupacji Lwowa przez wojska...

5183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]