Reklama

Dostrzegać dobro

Dostrzegać dobro

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani. Mt 27, 44
G

Gdybyśmy ograniczyli się jedynie do narracji św. Mateusza, nie wiedzielibyśmy nic o zachowaniu Dobrego Łotra, któremu Jezus jako jedynemu z żyjących zapewnił miejsce w raju. Trzeba było dopiero subtelności św. Łukasza, by dowiedzieć się o szokującym komentarzu jednego za skazańców, który wśród rozbawionych gapiów z Golgoty miał odwagę powiedzieć, że mimo skazującego wyroku Jezus "nic złego nie uczynił" (Łk 23, 41).

Trudno mieć do św. Mateusza pretensję, że w swej Ewangelii nie zwrócił uwagi na różnice w zachowaniu dwóch przestępców ukrzyżowanych razem z Jezusem. Być może jego opis uwzględnia inne źródła informacji niż te, którymi dysponował św. Łukasz, uważany w tradycji Kościoła za powiernika zwierzeń Maryi stojącej blisko krzyża. Gdyby zabrakło Łukaszowego świadectwa, dramat Golgoty wyglądałby jednak znacznie smutniej niż obecnie, gdy słyszymy w nim słowa...

2128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]