Reklama

Ładowanie...

Dostrzegać dobro

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani. Mt 27, 44
G

Gdybyśmy ograniczyli się jedynie do narracji św. Mateusza, nie wiedzielibyśmy nic o zachowaniu Dobrego Łotra, któremu Jezus jako jedynemu z żyjących zapewnił miejsce w raju. Trzeba było dopiero subtelności św. Łukasza, by dowiedzieć się o szokującym komentarzu jednego za skazańców, który wśród rozbawionych gapiów z Golgoty miał odwagę powiedzieć, że mimo skazującego wyroku Jezus "nic złego nie uczynił" (Łk 23, 41).

Trudno mieć do św. Mateusza pretensję, że w swej Ewangelii nie zwrócił uwagi na różnice w zachowaniu dwóch przestępców ukrzyżowanych razem z Jezusem. Być może jego opis uwzględnia inne źródła informacji niż te, którymi dysponował św. Łukasz, uważany w tradycji Kościoła za powiernika zwierzeń Maryi stojącej blisko krzyża. Gdyby zabrakło Łukaszowego świadectwa, dramat Golgoty wyglądałby jednak znacznie smutniej niż obecnie, gdy słyszymy w nim słowa...

2128

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]