Reklama

Ładowanie...

Doktrynalny poligon

29.01.2022
Czyta się kilka minut
Zbiorowy coming out w niemieckim Kościele spotkał się z przychylnością nie tylko społeczeństwa, ale także biskupów.
Monika Schmelter i Marie Kortenbusch – teolożki z Lüdinghausen na dziedzińcu tamtejszego klasztoru franciszkanek, 24 stycznia 2022 r. Fot. GUIDO KIRCHNER / DPA / PAP
T

Tuż przed dziewiątą rano w poniedziałek 24 stycznia strona inicjatywy „#OutInChurch – dla Kościoła bez strachu” zawiesiła się. Powodem przeciążenia serwera było zainteresowanie, jakie wzbudził pierwszy masowy coming out w Kościele katolickim. 125 osób publicznie przyznało, że identyfikuje się jako lesbijki, geje, bi i osoby transpłciowe, interpłciowe, queer lub osoby niebinarne, będąc jednocześnie katolikami aktywnie zaangażowanymi w życie Kościoła.

Siedem postulatów

Znaleźli się wśród nich byli i obecni księża, zakonnicy, nauczyciele religii, pracownicy diecezjalni, referenci pastoralni, studenci teologii czy lekarze katolickich szpitali. Niektórzy wystąpili anonimowo, wskazując na główny powód zorganizowania akcji – lęk przed utratą pracy w Kościele. #OutInChurch jest precedensową inicjatywą, by osoby LGBTIQ+ mogły poczuć się w Kościele bezpieczne.

Kościół...

5173

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]