Dokąd maszeruje niepodległość
Listopad to dla Polaków niebezpieczna pora, więc próby nadania Świętu Niepodległości ludycznego charakteru długo nie chciały się powieść. Dopiero rok 2010 nadał mu dwuznacznego wigoru.
Już za kilka dni moment oczekiwany i zapowiadany od dawna: 11 listopada 2018, setna rocznica odzyskania niepodległości. Warto przypomnieć i uświadomić sobie, co dotychczas wydarzyło się wokół tego święta.
Wskazanie daty początkowej, wokół której wspólnota może budować formy pamięci i tożsamości, to jedna z podstawowych państwowych konieczności. Jej wyznaczenie zawsze jest rezultatem przyjętego współcześnie rozumienia historii.
Tak właśnie było z datą 11 listopada, która nawet w swoim najbliższym sąsiedztwie miała wielu konkurentów, np. 7 listopada – powołanie rządu Ignacego Daszyńskiego, 14 listopada – samorozwiązane Rady Regencyjnej, 22 listopada – ustanowienie urzędu Tymczasowego Naczelnika Państwa i objęcie go przez Józefa Piłsudskiego. O ile niewybranie tego pierwszego wydaje się dość łatwe do wyjaśnienia (rząd Daszyńskiego mimo swego...
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Bardzo dobrze, ze w Warszawie
Nadal wojna
obchody 11listopada w PRL