Reklama

Ładowanie...

Doceńmy niewinność dziecka

21.05.2012
Czyta się kilka minut
Nie ma przekonujących teologicznych argumentów, by pierwszą spowiedź odprawiać razem z Pierwszą Komunią. Upieranie się przy tej praktyce pochodzi z przesadnej ostrożności.
P

Pius X w dekrecie o wczesnej Komunii świętej i spowiedzi „Quam singulari” widzi w tej tendencji błąd jansenistów, „którzy twierdzą, że Najświętsza Eucharystia jest nagrodą, nie zaś lekarstwem na ułomność ludzką”. Co ciekawe, papież torpeduje tę „pobożną” zachowawczość, akcentując niewinność, a nie zepsucie i niedojrzałość dziecka.

Zdaniem Piusa X, wystarczającym warunkiem do przyjęcia tych dwóch sakramentów jest „jako takie używanie rozumu”. W przypadku Eucharystii chodzi o dostrzeżenie różnicy między chlebem i winem a Ciałem i Krwią Chrystusa, natomiast w odniesieniu do spowiedzi o umiejętność odróżnienia „tego, co uczciwe, od tego, co jest nieuczciwe”. Nie ma tutaj mowy o grzechu w kategoriach teologicznych, lecz o wstępnym wyczuciu moralnym. Papież wyznacza tylko przybliżony termin osiągnięcia tych dwóch warunków, bo zależy to od etapu rozwoju poszczególnego dziecka. Nie...

7720

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]