Reklama

Dobro siedzi cicho

16.05.2016
Czyta się kilka minut
David Lang, kompozytor: Nie powinniśmy zakładać, że społeczeństwa się rozwijają.
K

KAJETAN PROCHYRA: Spotykamy się na festiwalu tradycji i awangardy muzycznej. Czy można wskazać jeszcze coś takiego jak tradycja, rozumiana jako ciągłość, czy też pozostał nam supermarket kultur, z którego każdy może wybrać to, czego potrzebuje?

DAVID LANG: Choć w pewnym sensie jestem dość zwyczajnym muzycznym kujonem – zacząłem naukę gry mając dziewięć lat, teraz jestem doktorem i wykładam na uniwersytecie – i muzyczne wykształcenie jest dla mnie ważne, smuci mnie, gdy muzykę klasyczną zamyka się w małym, ciasnym pudełeczku. Byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli wreszcie przyznać, że nie ma różnic między ludźmi, którzy zajmują się tradycją klasycznej muzyki Zachodu i głęboką tradycją muzyki zachodniej Afryki, albo muzyką Europy Wschodniej, folkiem, jazzem czy popem… Wszyscy robimy to samo: używamy dźwięków, by się porozumieć. I choć różnią się...

4930

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]