Reklama

Do wymazu razem marsz

Do wymazu razem marsz

z Trzciany (Słowacja)
02.11.2020
Czyta się kilka minut
Wiosną stawiano ją za wzór w walce z epidemią. Teraz Słowacja postanowiła – jako pierwszy kraj w Europie – przetestować prawie wszystkich dorosłych obywateli.
Próbne testowanie w Orawskim Podzamczu, 23 października 2020 r. / RADOVAN STOKLASA / REUTERS / FORUM
C

Chodniki bez ludzi, zamknięta kawiarnia, w delikatesach raptem dwoje kupujących. Nie o takiej atmosferze senności marzyli mieszkańcy Trzciany (słow. Trstená), siedmiotysięcznego miasta przy granicy z Polską, gdy dekadę temu – dzięki nowej obwodnicy – tiry przestały w końcu korkować centrum.

Teraz pustawy rynek to efekt epidemii. W jej środku, niespodziewanie, znalazła się Trzciana i cała słowacka część Orawy, regionu między Tatrami i Babią Górą, którego fragment znajduje się także w Polsce. Od marca do sierpnia wykryto tu zaledwie 75 przypadków COVID-19. Potem, w samym tylko wrześniu – już ponad 1200. Sytuacja pogorszyła się w całym kraju, ale tutaj zakażeń przybywało najszybciej.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS...

10551

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]